Svědectví toho, kdo se angličtině a jiným dovednostem podle Davida Grubera již naučil a žije coby rentiér v USA
Jeden z nejsilnějších příběhů

Co mi dalo setkání s Davidem Gruberem

Software má svého Billa Gatese, ekonomické vědy Petera Druckera, marketing Philipa Kotlera, reklama Olivera Toscaniho. A techniky duševní práce? Davida Grubera…

Můj příběh začal v roce 1990, v době předposledního ročníku vysokoškolského studia. Na doporučení své tehdejší přítelkyně jsem se přihlásil na týdenní kurz rychlého čtení vedený Davidem Gruberem v Šilheřovicích. Tento kurz bez nadsázky ovlivnil můj další život a to konkrétně:

Díky těmto výstupům jsem svůj čtvrtý ročník vysoké školy dokončil pouze s výbornými známkami (poprvé v životě). Také jsem se začal specializovat na oblast počítačových programů, ve které jsem později vydělal peníze.

V roce 1991 jsem jsem opět absovoval kurz Davida Grubera, který navazoval na loňské rychločtení. Kromě zdokonalení předchozích dovedností jsem:
Výsledky získaných vědomostí z kurzů Davida Grubera byly tentokrát impozantní:
Cítil jsem, že dva týdenní kursy Davida Grubera mi daly solidní konkurenční výhodu, takže jsem o jejich existenci (trochu sobecky) referoval pouze svým nejbližším přátelům. Začal jsem se hlouběji zabývat vším, co David Gruber vydal a koupil všechny jeho knihy, které tehdy byly v prodeji.

Na mém třetím týdenním kursu Davida Grubera v roce 1994 jsem se zdokonalil zejména v technikách jednání s lidmi a vedení lidí. Konečně jsem pochopil opozici vědomí a podvědomí a ovládl metody jak během pár minut z rozlobeného zákazníka učinit tak loajálního klienta, který by mohl vstoupit do fan klubu naší firmy.

David Gruber získával na kursech obdiv všech účastníků. Nevím, jak dnes, ale na mých kursech se vždy, pokud svolili všichni, tykalo. Davida nevyjímaje. Vedle sebe v lavici zasedali primář kliniky a student, poslanec a žena v domácnosti nebo ředitel velkého výrobního podniku a televizní moderátor. David dokázal zaujmout všechny profese a věkové skupiny. Nikdo se nenudil. Pozornost byla dělena rovným dílem všem. Přílišní aktivisté byli mírně tlumeni, ostatním se pomáhalo. Výklad probíhal ve třídě, ale také vleže na golfovém trávníku, na koupališti nebo v restauraci. Z kursu jsem si vždy odvezl pár zajímavých kontaktů, kterým jsem dával přednost, pokud jsem něco potřeboval nakoupit anebo prodat.

Systém našeho školství má ambice nás vybavit rozsáhlými znalostmi, ale oblast duševních technik pomíjí. Proč první lekce angličtiny nezačne místo tradičního „could you tell us more about you, your job and your family“ instruktáží, jak si zapamatovat řadu nových slovíček denně? Ve kterém předmětu se žáci či studenti dozví, jaké podmínky jsou nutné k dosažení ideální koncentrace, již potřebujeme na efektivní učení nebo práci? Proč se nevešlo do středoškolských osnov, jak se ubránit proti obchodníkovi, který neuznává naši oprávněnou reklamaci? Podobných otázek by byly desítky. Mám pocit, že právě David Gruber svými kursy a knihami učí přesně to, co k úspěšnému podnikání / životu potřebujeme.

Na Davidovi Gruberovi obdivuji jeho smysl pro podstatu věci. Neučí pouze, jak se chovat v té či oné konkrétní situaci, ale navíc vysvětlí několik obecných psychologických principů, které se uplatňují třeba vzájemné komunikaci lidí. Takových psychologických vzorců. Jejich zvládnutím si pak každý odvodí svůj správný postup. Znáte ten příběh o moudrém starci, na kterého se obrátí jinoch s žádostí, aby dostal dvě ryby z plného koše, který právě stařec nalovil? „Nedám ti ani jednu; kdybych tak učinil, bylo by to to nejhorší, co bych pro tebe mohl udělat. Ale pokud chceš, tak tě zítra naučím ryby chytat.“ David Gruber neučí jen „chytat ryby“, ale „rozpoznávat, kde je potrava a jak jí snadno dosáhnout“.

Ing. Roman Slavičínský
Nyní žije i s rodinou v Atlantě, stát Georgia, USA, jako rentiér.
Jeho koníčkem je fotografování, v němž se stává čím dál proslulejším ve svém okolí.